Rozmowa rekrutacyjna na konsultanta telefonicznego – co powinieneś wiedzieć?

20 lutego 2015

W powszechnej świadomości praca w call center należy do tych, które stosunkowo łatwo zdobyć, ale z którymi raczej trudno związać się na dłużej. W efekcie, o stanowisko konsultanta telefonicznego bardzo często ubiegają się osoby, które dopiero zaczynają swoją zawodową karierę. I które nigdy wcześniej nie były na rozmowie kwalifikacyjnej. Co warto wiedzieć, gdy staramy się o pracę w call center? Czego możemy się spodziewać podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ocenie poddane zostaną kompetencje i predyspozycje kandydata. Co będzie brane pod uwagę?

Umiejętności komunikacyjne

Konsultant telefoniczny każdego dnia wykonuje dziesiątki telefonów do całkowicie obcych mu osób. Musi zatem posiadać naturalny dar do nawiązywania kontaktów z klientami i podtrzymywania rozmowy. Oczywiście, telemarketer ma skrypt, z którego korzysta, ale przecież nie wszystkie reakcje klienta da się przewidzieć i czasem po prostu trzeba improwizować. Umiejętności komunikacyjne bardzo przydają się w takiej sytuacji.

Umiejętności sprzedażowe

W przypadku pracy w call center nie wystarczy mówić dużo. Trzeba mówić językiem perswazyjnym, który pomoże sprzedać dany produkt. Ważne zatem, by konsultant był w stanie przekonać klienta do swojego zdania, by potrafił wyczuwać, na czym zależy jego rozmówcy i odpowiednio do sytuacji dobierał argumenty oparte na konkretach lub emocjach.

Kultura osobista

Pracownik jest wizytówką firmy. To, jak się zachowa w stosunku do klienta, będzie rzutowało na wizerunek przedsiębiorstwa. Rekruter z pewnością zwróci więc uwagę na to, czy kandydat jest dobrze wychowany: stosuje zwroty grzecznościowe i panuje nad językiem.

headhunt-311354_640

Język, głos, dykcja

W relacji z klientem, który nie widzi swojego rozmówcy, głos to tak naprawdę jedyny atut konsultanta. Telemarketer nie może liczyć na przyjazną aparycję czy gestykulację. Tym, co może mu pomóc przekonać klienta do oferty, jest ciepły głos, nienaganny język oraz poprawna artykulacja.

Radzenie sobie ze stresem

Nie wszystkie rozmowy, jakie prowadzi konsultant, są przyjemne. Wręcz przeciwnie, większość z nich może powodować stres, wywoływać zdenerwowanie. A w takich sytuacjach bardzo trudno jest zapanować nad sobą. Telemarketer musi. Nawet gdy klient jest agresywny czy krzyczy, konsultant musi zachować zimną krew i nie może dać się sprowokować.

Część z tych umiejętności można ocenić w luźnej rozmowie dotyczącej zainteresowań, mocnych i słabych stron czy powodów, dla których chcemy podjąć taką pracę. Najczęściej na kandydatów czeka jednak coś więcej – test.

Odgrywanie scenek

Test praktyczny to element, który bardzo często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych w call center. W tej części pracownik musi powiedzieć, jak zachowałby się, gdyby klient był agresywny lub też przy użyciu jakich argumentów namawiałby go do zakupu.

Warto również pamiętać o podstawowych zasadach, które obowiązują na każdej rozmowie kwalifikacyjnej:

Kategorie