Call center – zarobki 2024. Ile zarobisz na różnych stanowiskach?

15 marca 2024

Praca w call center to może być znakomitą ścieżką rozwoju lub sposobem na dodatkowe źródło dochodu. Bez względu jednak na to, na którą opcję się zdecydujesz, na pewno chcesz, żeby praca była dla Ciebie w pełni opłacalna i dawała Ci satysfakcję – nie tylko zawodową, ale i finansową. Aby tak się stało, warto poznać bliżej branżę call center, zarobki osiągane na różnych stanowiskach z tej branży na pewno Ci w tym pomogą. Sprawdź, ile zarobisz w 2024 roku, wybierając tę pracę!

Od czego zależą zarobki w call center?

Zanim przejdziemy do konkretów, musisz wiedzieć, że podanie dokładnych kwot, jakie zarabia pracownik call center, nie jest możliwe. Wynika to z tego, że na kwotę wynagrodzenia wpływa kilka bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim istotne jest, w jakim mieście będziesz pracował – ta kwestia może znacząco wpłynąć na Twoje wynagrodzenie. Oczywiście zazwyczaj w większych miejscowościach zarobisz więcej, w mniejszych Twoje zarobki będą niższe.

Nie jest to jednak regułą, bo wiele zależy od samej firmy – jeśli to międzynarodowe przedsiębiorstwo i będziesz obsługiwał klientów w innym języku niż polski, Twoje wynagrodzenie powinno być wyższe. Wielkość firmy również ma znaczenie.

Zarobki w call center zależą także często od wykształcenia kandydata i jego stażu pracy. Jeśli pracowałeś wcześniej w tej branży, Twoje szanse na awans są większe – możesz od razu ubiegać się o pracę na wyższym stanowisku. Wykształcenie również bywa istotne podczas pracy w call center. Zarobki mogą zależeć od tego, czy skończyłeś studia powiązane z branżą Twojego przyszłego pracodawcy lub nawiązujące do tematyki społecznej. Znaczenie mogą mieć także ukończone kursy dotyczące obsługi klienta czy sprzedaży.

Praca w call center – zarobki w 2024 roku

Wiesz już, co wpływa na zarobki w call center. Skupmy się teraz na konkretnych kwotach, które stanowią wynagrodzenie na różnych stanowiskach. Dane pochodzą ze stycznia 2024 z portalu wynagrodzenia.pl. Podajemy mediany, czyli wartości środkowe zarobków, oraz dla lepszego zobrazowania zakres kwot wynagrodzenia, które są najbardziej prawdopodobne na danym stanowisku. Wszystkie podane kwoty to wartości brutto.

Jako młodszy specjalista w branży call center w 2024 roku najprawdopodobniej zarobisz od 4330 zł do 5960 zł (mediana 4980 zł). Na wyższym stanowisku, czyli pracując jako specjalista, możesz spodziewać się zarobków na poziomie od 4500 zł do 6540 zł (mediana 5250 zł). Z kolei starszy specjalista zazwyczaj otrzymuje wynagrodzenia w wysokości od 4200 zł do 6670 zł (mediana 5430 zł).

Jeśli jednak znajdziesz się wśród 25% najgorzej zarabiających pracowników, Twoje wynagrodzenie może nie osiągnąć dolnego progu podanego dla każdego stanowiska. Analogicznie 25% najlepiej zarabiających osób w branży call center przekroczy wskazany próg.

W przypadku pracy w call center możesz spotkać się także z premią, która waha się w zależności od miesiąca. Oznacza to, że kwota podstawowa to wynagrodzenie, które otrzymasz na pewno, a wysokość premii zależy od Twoich wyników i realizacji wymaganych wskaźników.

Co jeszcze ma wpływ na wynagrodzenie w call center w 2024 roku?

Na 2024 rok został zaplanowany dwukrotny wzrost wynagrodzenia minimalnego. W styczniu zostało podniesione do 4242 zł brutto. Z kolei od 1.07.2024 będzie wynosić 4300 zł brutto. Oznacza to, że niektórzy pracodawcy na pewno zdecydują się na zwiększenie wynagrodzenia swoich pracowników, aby było ono bardziej konkurencyjne i dopasowane do aktualnej sytuacji rynkowej.

 

Podsumowując, na zarobki w call center wpływ ma wiele różnych czynników, np. miejsce pracy czy wielkość firmy. Wahają się one oczywiście także w zależności od zajmowanego stanowiska, jednak nawet jeśli dopiero zaczynasz, możesz zarobić więcej niż wynosi najniższa krajowa. W tej branży duże znaczenie ma także system premiowy, który znacząco może wpłynąć na poziom wynagrodzenia.

Kategorie