Czy praca w call center jest szkodliwa?
13 stycznia 2025
Jak każda praca, także zajmowanie stanowiska w call center ma nie tylko swoje zalety, ale i wady. Wiele osób zastanawia się, czy taka forma pracy może być szkodliwa dla zdrowia psychicznego i fizycznego. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy praca w call center jest szkodliwa i na jakie aspekty tego zajęcia warto zwrócić uwagę.
Czy praca w call center jest szkodliwa?
Żadna praca nie jest bez wad. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Jednak wokół branży call center narosło sporo mitów i mówi się przede wszystkim o jej negatywnych aspektach. Dziś spojrzymy na nie obiektywnie, prezentując te potencjalnie złe.
Zacznijmy jednak od tytułowego pytania. Czy praca w call center jest szkodliwa? Zapewne nie zdziwi Cię, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż bardzo dużo zależy m.in. od miejsca zatrudnienia i obsługiwanej branży. Są jednak pewne elementy, na które warto zwrócić uwagę.
Wysoki poziom stresu
Pracownicy call center często są narażeni na presję związaną z osiąganiem wyników, takich jak liczba przeprowadzonych rozmów czy skuteczność sprzedaży. Podczas pracy może brakować przerw pomiędzy poszczególnymi rozmowami, co może skutkować dodatkowym stresem – zdarza się, że pracownik chciałby lepiej przygotować się do kolejnego telefonu i przez to czuje się mniej pewnie.
Dodatkowo w wielu centrach call center na konkretnego klienta jest ograniczona ilość czasu zaplanowana z góry, a nie są brane indywidualne aspekty rozmowy. Te czynniki mogą stać się źródłem wypalenia zawodowego.
Kontakt z niezadowolonymi klientami
Pracownik call center jest twarzą firmy i to on musi odbierać informacje zwrotne – nie tylko te pozytywne, ale także i negatywne. Wiąże się to z koniecznością rozmów z osobami, które mogą być zdenerwowane i sfrustrowane. Dlatego praca w call center zazwyczaj nie jest polecana dla osób o wysokim poziomie wrażliwości – jednak są i takie, które nie będą odczuwać stresu w takich sytuacjach.
Powtarzalność rozmów
Praca polegająca na powtarzaniu tych samych skryptów i rozwiązywaniu podobnych problemów często prowadzi do znudzenia oraz spadku motywacji. Może to dotyczyć przede wszystkim dużych centrów telemarketingu, w których pracownik zajmuje się niewielkim działem czy konkretną grupą klientów. W mniejszych firmach zazwyczaj można liczyć na większą różnorodność.
Człowiek kontra skrypt
Nie wszystkie osoby będą dobrze czuły się w pracy, w której trzeba tak sztywno trzymać się zasad i zatracić swój indywidualizm. Konieczność trzymania się skryptu może wiązać się z frustracją – niekiedy rozwiązanie problemu klienta jest na wyciągnięcie ręki, jednak zgodnie z zasadami trzeba dotrzeć do niego w określony sposób. To może wiązać się ze zmniejszeniem motywacji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest także druga strona i niektórzy pracownicy znakomicie odnajdą się tej schematyczności.
Męcząca przestrzeń
Jeśli zastanawiasz się, czy praca w call center jest szkodliwa, musisz wiedzieć, że w przypadku dużych firm odbywa się ona zazwyczaj w biurze typu open space. To często ogromna przestrzeń, jednak dodając do niej kilkadziesiąt czy kilkaset osób, które rozmawiają z klientami w tym samym momencie, nagle przestaje to mieć znaczenie. Ciągły hałas dla wielu osób wiąże się z bólami głowy i przytłoczeniem.
Problemy ze słuchem
Zdarzają się pracownicy call center, którzy po kilku latach w branży borykają się z problemami ze słuchem. Wiele zależy od stosowanych podczas pracy urządzeń – niektóre firmy nie inwestują w lepsze słuchawki. Często rozmowy odbywają się na określonym poziomie głośności i nie ma możliwości jego zmiany, co może potęgować problemy ze słuchem z biegiem czasu.
Niska jakość relacji międzyludzkich
W call center pracuje bardzo wiele osób młodych osób, które szukają dodatkowego źródła zarobku na studiach. W związku z tym w tej branży pojawia się duża rotacja pracowników. Zdecydowanie nie sprzyja to budowaniu głębszych relacji i w efekcie może negatywnie wpływać na poczucie przynależności do grupy. Nie każdemu pracownikowi będzie to przeszkadzać, ale dla niektórych może to być negatywny aspekt tej pracy.
Stereotypy dotyczące zawodu
Praca w call center bywa postrzegana jako tymczasowa, nisko płatna i nieposiadająca prestiżu, co może wpływać na poczucie własnej wartości pracownika. Pracownik, któremu brakuje pewności siebie, może poczuć się jeszcze gorzej, biorąc te społeczne opinie za prawdę.
Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na kwestię, czy praca w call center jest szkodliwa. Niewątpliwie może wiązać się z wieloma wyzwaniami, takimi jak wysoki poziom stresu, monotonia czy obciążenie emocjonalne spowodowane trudnymi interakcjami z klientami. Jednocześnie dla wielu osób stanowi cenne doświadczenie zawodowe, które rozwija umiejętności komunikacyjne i odporność na stres. Kluczowym czynnikiem decydującym o wpływie tej pracy na zdrowie i samopoczucie jest jakość zarządzania oraz warunki pracy.