Czy opłaca się zatrudniać zdalnych pracowników w call center?

10 grudnia 2019

Wiele przedsiębiorstw coraz chętniej pozyskuje osoby gotowe do wykonywania obowiązków w systemie Home Office. Czy jest to możliwe również wśród konsultantów na słuchawce? Sprawdzamy, czy opłaca się zatrudniać zdalnych pracowników w call center.

Co przemawia za zatrudnieniem pracowników zdalnych w call center

Pracownicy zdalni w call center nie są nowością. Wiele firm decyduje się na to rozwiązanie, dostrzegając benefity w postaci redukcji kosztów oraz znacznie większej możliwości na pozyskanie stałych konsultantów, gotowych na długotrwałą współpracę.

Szerszy wybór kandydatów

Jeśli zdecydujesz się zatrudnić zdalnych konsultantów, będziesz mógł liczyć na otrzymanie CV nie tylko od osób z regionu, w którym znajduje się Twoja firma, lecz także z odleglejszych miejsc. To zdecydowanie zwiększa pulę potencjalnych talentów, jakie możesz pozyskać.

Pracę zdalną znacznie chętniej mogą podjąć np. osoby niepełnosprawne, freelancerzy, czy dzięki bardziej elastycznemu grafikowi również matki opiekujące się dziećmi oraz studenci. Taka forma zatrudnienia zwiększa również satysfakcję pracowników, jednocześnie zmniejszając powszechną w branży rotację.

Niższe koszty dla Twojego call center

Dla osób pracujących we własnych domach lub innych dogodnych dla nich miejscach nie musisz wynajmować powierzchni biurowych. Dodatkowo zwolni Cię to z opłat za umeblowanie, materiały biurowe oraz sprzęt i oprogramowanie.

Warto jednak pamiętać, że chcąc zaoszczędzić na sprzęcie komputerowym, internecie oraz telefonie ze słuchawkami powinieneś podać w ogłoszeniu rekrutacyjnym, że ich posiadanie będzie jednym z niezbędnych warunków do podjęcia pracy.

W tej sytuacji jedynie niezbędne koszty, jakie będziesz musiał ponieść to opłata za platformę komunikacji IP i rzecz jasna zwrot kosztów za połączenia telefoniczne dla konsultantów. Mając biuro i tak musiałbyś za to płacić, dodając do tego dodatkowo koszty zakupu niezbędnego sprzętu.

Potencjalne minusy zatrudniania zdalnych konsultantów

Niestety wiele firm i team leaderów ma obawy przed zatrudnianiem osób na odległość. Ryzyko trafienia na nieuczciwe osoby, brak kontroli i bariery komunikacyjne to największe powody do obaw. Można jednak poradzić sobie z nimi, stosując nowoczesne rozwiązania.

Praca z nieznanymi ludźmi

Zatrudniając pracownika zdalnego, często nie masz do końca pewności, kto tak naprawdę dla Ciebie pracuje. Możesz znać tę osobę jedynie z prezentacji na CV i ewentualnie portali społecznościowych.

Nawet jeśli spotkałeś się z nim wcześniej na rozmowę kwalifikacyjną, to przecież i tak kilkunastominutowa rozmowa nie wystarcza, aby poznać daną osobę tak, jak przez 40 godzin tygodniowo w biurze.

Ograniczona komunikacja

Jeśli ustalisz ramy czasowe, w których wymagasz obecności zatrudnionej osoby na stanowisku, możesz ominąć problem z komunikacją. Jednak pamiętaj, że elastyczny czas pracy może być jednym z priorytetów dla osób decydujących się na zatrudnienie zdalne.

Jednak problem ten można rozwiązać, umawiając się wcześniej na kontakt o konkretnej porze. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z komunikatorów. Może to być np. popularny Messenger lub specjalna platforma, w której utworzysz grupę do komunikacji wyłącznie z członkami przedsiębiorstwa lub samego zespołu pracowniczego.

Problem kontroli konsultantów

Brak bezpośredniego nadzoru nad pracownikiem jest jedną z największych obaw przełożonych przy zatrudnianiu ludzi na odległość. Istnieje ryzyko, że pracownik będzie maksymalnie naciągał czas pracy dla zysków lub nie wykonywał obowiązków, będąc niepilnowanym.

Jak temu zaradzić? Po pierwsze powinieneś korzystać z narzędzia typu „presence” monitorującego obecność pracownika w czasie rzeczywistym. Używający go konsultant, odchodząc od stanowiska, będzie musiał aktualizować status.

Po drugie możesz wprowadzić system zadaniowy. Wtedy, zamiast naliczać konsultantowi czas pracy, sprawdzasz, ile zadań wykonał danego dnia, czy w danym czasie. Musisz rzecz jasna wyznaczyć wtedy normy, czyli np. ilość zrealizowanych połączeń w ciągu godziny lub doby.

Call center w systemie Home Office – przyszłość rynku pracy?

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy opłaca się zatrudniać zdalnych pracowników w call center. Wszystko zależy od specyfiki Twojej firmy, możliwości i budżetu. Nierzadko rozwiązanie to wiąże się z pewnymi kompromisami. Warto jednak o nim pomyśleć, gdyż dla wielu przedsiębiorstw jest to oczywista przyszłość.

Czy zdalnie, czy w biurze, do pracy w call center potrzebne są odpowiednie słuchawki. Jakie wybrać? Wskazówki znajdziesz w kolejnym artykule: http://blog.cco.com.pl/telemarketing/jak-wybrac-sluchawki-do-call-center

Kategorie