Visual IVR – w jaki sposób pomoże Twojemu contact center?

15 lipca 2022

Call center w Polsce i na świecie w ostatnich latach wyraźnie ewoluują. Z tradycyjnych centrali telemarketingowych, gdzie dominowała praca “na słuchawkach”, zmieniają się w nowoczesne contact center. Dzieje się tak między innymi dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Jednym z rozwiązań, które dzięki niej można zastosować w call center, jest tak zwany system Visual IVR. To udogodnienie coraz bardziej doceniane przez klientów, które umożliwia szybsze doprowadzenie dzwoniących osób do rozwiązania ich problemu. Na czym polega ten pomysł?

Visual IVR w contact center – co to jest?

System Visual IVR sprawia, że praca w contact center staje się bardziej wydajna. Jest to bowiem platforma, która indywidualizuje ścieżkę klienta do uzyskania satysfakcjonujących informacji.

Po rozpoczęciu połączenia, zamiast tradycyjnego menu głosowego, klient otrzymuje bowiem samoobsługową planszę. Dzięki niej może w łatwy sposób znaleźć na ekranie smartfona poszukiwaną przez niego funkcję.

Interfejs umożliwia mu wykonanie konkretnych, interesujących go kroków – wszystko zależy od charakterystyki usługi – bądź opcję prośby o kontakt z telemarketerem. Zazwyczaj znajduje się tam również opcja prośby o oddzwonienie w późniejszym czasie. Visual IVR nie tyle więc zastępuje pracę telemarketerów, co zdecydowanie ją usprawnia.

Visual IVR – dlaczego warto postawić na ten system?

Wizualne systemy IVR zyskują coraz większą popularność, będąc bardziej nowoczesną formą voicebotów. Ich największą zaletą jest zmniejszenie czasu oczekiwania do absolutnego minimum. Dzwoniąca osoba nie musi wysłuchiwać żadnych komunikatów ani “wisieć” na słuchawce: od razu widzi, jakie możliwości ma do wyboru.

Visual IVR oferuje gotowe rozwiązania najprostszych problemów. Po wybraniu odpowiedniej opcji mogą wyświetlać się wskazówki, ale również na przykład filmiki instruktażowe. Dotarcie do pożądanych informacji jest błyskawiczne, wystarczy naciśnięcie kilku przycisków. Visual IVR jest więc rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na satysfakcję klienta z kontaktów z call center, ale i całą firmą.

Co ważne, systemy Visual IVR pomagają również w zbieraniu danych o dzwoniących osobach. Robią to na takiej samej zasadzie, jak aplikacje mobilne czy strony internetowe. Dzięki temu do baz firmy trafiają precyzyjne informacje, które umożliwiają profilowanie klientów. Historia wyborów ułatwia również pracę telemarketerom. Kiedy finalnie klient trafia na rozmowę, pracownik call center otrzymuje dokładne dane na temat tego, jakich informacji poszukiwała osoba po drugiej stronie słuchawki.

Nowinki w call center – wybierz już dziś

Visual IVR, podobnie jak inne rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji – jak na przykład wspomniany voicebot – to z pewnością przyszłość call center. Warto rozważyć zastosowanie tego rozwiązania już teraz. Dzięki temu wyprzedzimy konkurencję i poprawimy wizerunek własnego przedsiębiorstwa. Klient, który nie będzie mieć problemów w nawiązaniu kontaktu z firmą, z pewnością chętniej wróci po jej produkty czy usługi.

Kategorie